• Dzień  Rodziny
        • Dzień Rodziny

          04.06.2023

          Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2023r. na stadionie piłki nożnej w Zawadzie odbył się Dzień Rodziny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin, szczególnie dla dzieci, a pogoda tego dnia była wprost wymarzona na rodzinne spotkanie pod chmurką. Impreza rozpoczęła się od zajęć rekreacyjno-sportowych. Na scenie odbył się pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów SP w Zawadzie. Niecodzienną  atrakcją były dmuchane zamki. Prawdziwe oblężenie przeżył również pokaz wozu strażackiego OSP Zawada. Oprócz w/w atrakcji serwowano domowe wypieki ciast, soki, można było się posilić bigosem i kiełbaską z grilla, częstowano również popcornem. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VIII.

          Serdecznie dziękujemy: Radzie Rodziców oraz rodzicom uczniów, STS GRYF, KGW Zawada, OSP Zawada, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej sołectwa Zawada. 

           

      • Nowi szczęśliwi posiadacze karty rowerowej!
        • Nowi szczęśliwi posiadacze karty rowerowej!

          04.06.2023

          30 maja 2023 roku uczniowie klasy IV, którzy zaliczyli część teoretyczną egzaminu na kartę rowerową, udali się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu na egzamin praktyczny. 

          Na początku czwartoklasiści uczestniczyli w prelekcji o przepisach ruchu drogowego. Przeprowadził ją pan Marek Świszcz starszy aspirant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu wraz z panem Markiem Kozłowskim  inspektorem ds. szkoleń WORD w Zamościu.  Podczas spotkania uczniowie usystematyzowali  zdobytą wcześniej wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego.   Młodzież celująco odpowiadała na pytania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.  Następnie młodzi kolarze musieli wykorzystać  informacje wyniesione z części teoretycznej w praktyce.

          Egzamin praktyczny odbył się w symulowanych sytuacjach  na Miasteczku Ruchu Drogowego. Pan policjant  oceniał  kierującego  rowerem pod względem przestrzegania przepisów ruchu drogowego i umiejętności  prawidłowej techniki jazdy oraz pieszych poruszających się po miasteczku.  Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 18 uczniów.   Każdy
          z uczestników otrzymał  nagrodę w postaci elementów odblaskowych na rower.   Pozytywny wynik egzaminu uczniowie uczcili, udając się  na przepyszne lody i zimne napoje.

          Wszystkim szczęśliwym  posiadaczom karty rowerowej GRATULUJEMY!

        • Spotkanie z panem pułkownikiem

          04.06.2023

          22 maja 2023 roku naszą szkołę odwiedził pan  pułkownik Radosław Kudraj  dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu,  dwukrotny uczestnik misji w Afganistanie. Spotkanie z uczniami klas IV-VIII stało się okazją do poruszenia wielu ważnych tematów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uczestnicy prelekcji wspólnie
          z prowadzącym ustalili, że jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest bezpieczeństwo rozumiane jako stan spokoju i pewności, życie wolne od wszelkich zagrożeń oraz lęku. Pan pułkownik szczegółowo omówił proces zapewniania odpowiednich warunków do swobodnego i niezakłóconego rozwoju naszego kraju. Następnie przedstawił służby odpowiadające za bezpieczeństwo państwa i obywateli.

          Młodzież z ogromnym zainteresowaniem słuchała wykładu naszego znakomitego  gościa i zadawała mu wiele pytań na temat zarówno bezpieczeństwa, jak i pracy żołnierza oraz  jego osobistych przeżyć podczas misji w Afganistanie. Wizyta pana pułkownika wywołała wiele pozytywnych emocji i na pewno na długi czas pozostanie w pamięci naszych uczniów.

      • Obchody Dnia Patrona Szkoły
        • Obchody Dnia Patrona Szkoły

          04.06.2023

          W dniu 22 maja 2023 roku świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły, którym jest Maria Konopnicka.  Jesteśmy dumni z naszej patronki, ponieważ rozumiała potrzeby dzieci i wyczulona była na wszystkie przejawy przemocy i niesprawiedliwości.  Kierowała swe utwory przede wszystkim do najmłodszych. Pisarka dużo przebywała na wsi, kochała pola i lasy, pisała o pięknie ziemi ojczystej.

          W dniu 181 urodzin poetki cała społeczność uczniowska przyszła ubrana na galowo lub przebrała się za wybranego bohatera z  jej książek. Wśród bajkowych postaci dzieł Konopnickiej nie zabrakło Sierotki Marysi, krasnoludków, Stefka Burczymuchy, Janka Wędrowniczka. Oddaliśmy hołd naszej patronce poprzez odśpiewanie „Roty” i przypomnienie  najbardziej znanych utworów artystki. Ponadto młodzież wykonała portrety i karykatury patronki. Prace te stały się elementem dekoracji szkolnych korytarzy.  

          Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych i klas I-III w  tym dniu czytały wybrane fragmenty książki „O sierotce Marysi i krasnoludkach”, następnie na jej podstawie dzieci wykonały prace plastyczne.

          Na zakończenie obchodów Dnia Patrona Szkoły pani dyrektor Ewa Szykuła podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym
          w przygotowanie uroczystości.

           

           

           

      • Drodzy ósmoklasiści!
        • Drodzy ósmoklasiści!

          23.05.2023

          Przed Wami niezwykle ważny moment – egzamin ósmoklasisty, który sprawdzi zdobytą przez Was wiedzę i umiejetności. 

           Życzymy Wam WIARY we własne siły i optymizmu, by lata nauki zaowocowały  jak najlepszymi  wynikami na egzaminie. Powodzenia!

           

                                                                                          Dyrekcja i Społeczność

                                            Szkoły Podstawowej im. M Konopnickiej   w Zawadzie

           

      • Wycieczka do JuraParku w Bałtowie
        • Wycieczka do JuraParku w Bałtowie

          22.05.2023

          18 maja 2023r. odbyła się wycieczka  uczniów klas I-III do JuraParku w Bałtowie. Wycieczka rozpoczęła się bardzo emocjonującym punktem – wizytą w Oceanariu.  Dzięki nowoczesnej technologii uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu.  Kulminacyjnym punktem było spotkanie „oko  w oko" z rekinem.  Następnie wędrowaliśmy  ścieżkami parku podziwiając modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń.  Wśród atrakcji znalazły się również Zwierzyniec Bałtowski – malowniczy Park Safari, w którym można znaleźć  wiele gatunków zwierząt, Sabatówka – świat wiedźm i czarownic, a także Park Miniatur. Miła atmosfera oraz mnóstwo atrakcji wprawiły wszystkich uczestników wycieczki w doskonale humory. Wszyscy pełni wrażeń  szczęśliwie wróciliśmy do domu.

      • Przemoc i cyberprzemoc - zajęcia i charakterze wychowawczo-profilaktycznym
        • Przemoc i cyberprzemoc - zajęcia i charakterze wychowawczo-profilaktycznym

          19.05.2023

          11 maja w szkole odbyły się zajęcia o charakterze wychowawczo-profilaktycznym na temat odpowiedzialności prawnej  małoletnich.  Spotkanie przeprowadziła prokurator Prokuratury Rejonowej w Zamościu Pani Monika Sztajdel-Szykuła. Zajęcia odbyły sie w dwóch grupach wiekowych: dla uczniów klas 4-6 oraz klas 7-8 i miały charakter pogadanki – rozmowy oraz warsztatów.

          Pani prokurator z dużą łatwością, w sposób przystępny i atrakcyjny dla uczniów zaprezentowała na czym polega praca adwokata, sędziego i prokuratora. Uczniowie mieli okazję przymierzyć togę  i poczuć się choć przez chwilę w roli zaproszonego gościa.

          Kluczowym elementem spotkania było jednak przekazanie treści związanych z przemocą rówieśniczą, a w szczególności z cyberprzemocą. Ważną stroną poruszanego tematu była odpowiedzialność               i konsekwencje prawne.

          Atrakcyjnym dla uczniów elementem spotkania była część warsztatowa, podczas której  wzięli udział w symulacji procesu sądowego, który dotyczył przemocy rówieśniczej. Każdy z uczestników mógł dokonać wyboru zastosowanej kary i orzec werdykt.

          Zajęcia przeprowadzone zostały w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły zdobyli wiedzę z zakresu konsekwencji prawnych dotyczących czynów nagannych, które mogą mieć miejsce na terenie szkoły lub poza nią.

           

      • Spotkanie z poetą - autorem książek dla dzieci
        • Spotkanie z poetą - autorem książek dla dzieci

          16.05.2023

          W  dniu 12 maja 2023r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Zawadzie odbyło się spotkanie   autorskie  krakowskiego poety pana Romana Pankiewicza z uczniami klas I-III. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania  przepięknej recytacji wierszy, których tematyka dotyczyła   różnych zawodów m. in. policjanta listonosza, strażaka, nauczyciela, ratownika medycznego, żołnierza Recytacji towarzyszyły barwne ilustracje oraz stroje poszczególnych przedstawicieli zawodów. Tematyka wierszy wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności. Na zakończenie spotkanie uczniowie  dokonali zakupu książek z wpisem dedykacji. Spotkanie przebiegło w serdecznej i miłej atmosferze.

      • Wycieczka do rezerwatu przyrody Szumy nad Tanwią
        • Wycieczka do rezerwatu przyrody Szumy nad Tanwią

          16.05.2023

          W dniu 10 maja 2023 roku uczniowie klas IV-VIII wybrali się na krajoznawczą wycieczkę do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szumy nad Tanwią to nadrzeczny rezerwat z oznaczonymi zacienionymi szlakami i bystrzami górskiej rzeki. Szlak Szumów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu. Rezerwat chroni piękne fragmenty doliny rzek Tanew i Jeleń, na których utworzyły się liczne niewielkie kaskady wydające charakterystyczny kojący szum. 
          Celem wycieczki było kształcenie, wychowanie, integracja oraz rekreacja naszych uczniów. Umożliwiła ona  lepsze poznanie przez nich rzeczy i zjawisk, wpłynęła na rozwój zdolności postrzegania, kształtowania wyobraźni i myślenia oraz utrwalania zdobytej wiedzy- i to nie tylko na zdjęciach :)

           

           

      • KONKURS RECYTATORSKI
        • KONKURS RECYTATORSKI

          15.05.2023

          W dniach 11-12 maja 2023r w siedzibie biblioteki w Mokrem odbył się konkurs recytatorski "O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ" pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Szkołę naszą reprezentowali :

          I grupa:  Maja kulasza kl.II,  Zuzanna Nalepko Kl.III

          II grupa: Marcel Dołba Kl. V,  Szymon Gębala Kl. VI

          Zuzanna Nalepko otrzymała wyróżnienie

           

                                                                                                                 Gratulujemy!

      • Konstytucja 3 Maja
        • Konstytucja 3 Maja

          10.05.2023

          28 kwietnia 2023 roku w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.  Część artystyczną przygotowali uczniowie kasy VIII, pod kierunkiem wychowawcy pana Leszka Borysa. Oprawę muzyczną  przygotował pan Cezary Gomułka, natomiast dekorację przygotowano pod kierunkiem pana Tomasza Mocha. Na akademii obecni byli uczniowie całej szkoły wraz z wychowawcami oraz panią dyrektor Ewą Szykułą. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. W części artystycznej dominowały wiersze z epoki, prezentowane pieśni  oprócz tradycyjnych patriotycznych, pochodziły również z czasów współczesnych. Akademia była ważnym wydarzeniem w życiu szkoły przypominającym chlubne tradycje polskiego parlamentaryzmu oraz polskiej myśli oświeceniowej.

      • ,,Skarby Przyrodnicze i Kulturowe Gminy Zamość’’
        • ,,Skarby Przyrodnicze i Kulturowe Gminy Zamość’’

          10.05.2023

          21 kwietnia 2023r.  w Szkole Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu odbył się  międzyszkolny konkursu z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Skarby przyrodnicze i kulturowe  Gminy Zamość”. Celem konkursu  było poszerzanie wiedzy młodzieży o walorach przyrodniczych obszarów objętych ochroną na terenie Gminy Zamość oraz poznanie historii miejscowości znajdujących się w gminie. Projekt zachęcał do podejmowania inicjatyw ekologicznych oraz zdobywania wiedzy o polskich i międzynarodowych akcjach na rzecz ochrony zasobów Ziemi pomagał również w propagowaniu postaw proekologicznych wśród młodzieży. Przypominał o znaczeniu i historii  Dnia Ziemi. Zmagania konkursowe obejmowały dwa etapy:

          • Wykonanie pracy plastycznej na temat - osobliwości przyrodnicze z obszarów chronionych gminy Zamość
          • Test wiedzy o obszarach objętych ochroną, przystaniach kulturowych ,szlakach turystycznych i stadninach koni w gminie Zamość

           Część plastyczna:    I miejsce Julia Bednarz kl. VIII

          II. I miejsce  Milena Bednarz kl. IV i Lilia Dec kl.VI

          Test  wiedzy:

          I miejsce się Zuzanna Starzak kl.VI i Marcel Dołba kl. V

                                                                                                           Gratulujemy!

      • Sukcesy w Gminnych Biegach Przełajowych
        • Sukcesy w Gminnych Biegach Przełajowych

          08.05.2023

          26 kwietnia odbyły się Gminne Biegi Przełajowe z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, pod patronatem Wójta Gminy Zamość  Wszyscy zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Wólki Wieprzeckiej, którzy przypomnieli znaczenie 232 rocznicy uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji. Zawody, w których wzięło ponad 300 zawodników, reprezentujących 11 szkół podstawowych , otworzył Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Zawodnicy za zajęcie miejsc I-VI otrzymali dyplomy, a za zajęcie miejsca I-III medale.

           

          I miejsce

          1. Roksana Kasiedczak-   klasa III
          2. Jakub Chraplewski – klasa VI

          II miejsce

          1. Antoni Król –  klasa I
          2. Kacper Turczyniak - klasa II
          3. Nikola Derkacz - klasa III

          III miejsce

          1. Gabriel Bednarz -  klasa I
          2. Martyna Bździuch-  klasa VIII

          IV miejsce

          1. Marcel Dołba – klasa V
          2. Błażej Duda –  klasa VIII
          3. Fabian Momot –  klasa III

          V miejsce

          1. Nikodem Mazurek - klasa I
          2. Aleksandra Ryń –  klasa IV
          3. Oliwia Jaworska-  klasa V
          4. Wiktoria Babiarz-  klasa VI
          5. Anna Karczmarczyk –  klasa VIII
          6. Krystian Witoszka –  klasaVIII

          VI miejsce

          1. Ewa Szewc -  klasa V

          Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów sportowych.

      • Dzień Ziemi
        • Dzień Ziemi

          27.04.2023

          21  kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Obchodzenie tego święta ma na  celu dbanie o środowisko, a także promowanie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie. Uczniowie klas I-III również  włączyli się w obchody tego święta. Odbyły się pogadanki i projekcje filmów o tematyce ekologicznej.  Wykonali plakaty  tematyczne, włączyli się w akcję zbierania śmieci  wokół szkoły, a także wykazali się dużą znajomością wiedzy ekologicznej  rozwiązując test. Komisja przyznała następujące nagrody:

          Klasa I

          I miejsce - Hanna Hałasa

          II miejsce  - Aleksandra Starzak

          III miejsce  - Gabriel Bednarz

          Klasa II

          I miejsce – Kacper Zgnilec

          II miejsce -Kinga Wróbel

          III miejsce  - Natalia Dobromilska

          Klasa III

          I miejsce -Zuzanna Nalepko

          II miejsce  -Natan Jaworski

          III miejsce –Zaśko Filip

          Tegoroczne obchody Dnia Ziemi z całą pewnością uwrażliwiły dzieci na problemy środowiska naturalnego oraz zachęciły do aktywnej postawy na rzecz ochrony przyrody.

           

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          14.04.2023

          2 kwietnia w wielu krajach obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Jest to dzień, w którym świat „zaświeca się” na niebiesko i z tej okazji realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

          Z tej okazji, aby okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz wsparcie dla ich rodzin w naszej szkole również został zorganizowany „Niebieski dzień”. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. We wszystkich klasach odbyły się zajęcia tematyczne, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi, co to jest spektrum autyzmu oraz w jaki sposób swoim zachowaniem i postawą mogą ułatwić takim osobom lepsze funkcjonowanie w różnych sytuacjach. Wszyscy uczniowie podpisali się na niebieskich motylach oraz umieścili je na gazetkach szkolnych poświęconych tematyce spektrum autyzmu.

          Do akcji włączyliśmy również rodziców, którzy drogą elektroniczną otrzymali materiały informacyjne.

          Wszystkie podjęte przez nas działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów i ich rodzin na temat spektrum autyzmu oraz rozwijanie postawy tolerancji i zrozumienia problemów i potrzeb innych osób.

           

           

      • Wielkanocne ozdoby z filcu
        • Wielkanocne ozdoby z filcu

          05.04.2023

          Zalety szycia ręcznego- działania świetlicy szkolnej.

          Zajęcia świetlicowe w ramach warsztatów szycia z filcu zaowocowały rękodziełem ozdób i dekoracji wielkanocnych. Uczniowie na zajęciach nie tylko rozwijają koordynację oko-ręka, ale przede wszystkim czerpią satysfakcję i dumę z faktu, że sami potrafią uszyć coś pięknego. Zalety szycia ręcznego, nie kończą się tylko na fizycznej czynności samego szycia. Udowodniono, że szycie ręczne wycisza i uspokaja. Sam proces podążania za igłą z nitką, zmusza nasz mózg do skupienia się na danej chwili, wyciszeniu i koncentracji. Warsztaty świetlicowe idealnie sprawdzą się dla uczniów mających problem z zachowaniem skupienia i koncentracji. Ponadto szycie ręczne pozwala rozwinąć kreatywność i ekspresję twórczą. Nawet najmniejszy kawałek materiału, może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów! Szycie ręczne nauczy dokładności i wytrwałości. Co najważniejsze, szycie ręczne to praktyczna wiedza przydatna w codziennym życiu. Sama czynność przyniesie satysfakcję, gdy uda się prawidłowo przyszyć guzik lub zacerować dziurę.                         W poniższym linku przedstawiamy efekty podjętych działań.

           

           

        • Spotkanie z dietetykiem

          05.04.2023

          We wtorek 21.03.2023 r., w ramach innowacji ,,Z ekologią na Ty’’, gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Martę Federowicz-Tomczyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. W trakcie prelekcji pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed wyjściem  do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Podkreślała również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru oraz  jak jest opisywany na etykietach produktów, które spożywamy codziennie. Dietetyk zwróciła szczególną uwagę na negatywny wpływ spożywania napojów energetycznych dla zdrowia.  Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali broszury, zawierające materiały edukacyjne. Serdeczne dziękujemy Pani dietetyk za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

           

      • Ogrody Wielkanocne
        • Ogrody Wielkanocne

          05.04.2023

          W ramach innowacji pedagogicznej ,,Z ekologią na ty’’ uczniowie zajęć świetlicowych przygotowali ,,Ogrody Zmartwychwstania’’. Najpierw uczniowie przygotowali materiały przyrodnicze i zasieli nasiona. Kolejnym etapem było konstruowanie Ogrodów Wielkanocnych przez uczniów. Prace były bardzo twórcze i kreatywne. Kompozycje znakomicie wprowadziły w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.