• Narodowe Czytanie 2023

          • Promocję czytelnictwa w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęliśmy od udziału w Narodowym Czytaniu. To już 12. edycja tej ogólnopolskiej akcji, podczas której Polacy zarówno w kraju, jak i za granicą czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzone jest właśnie w roku 2023. W odpowiedzi na inicjatywę Pary Prezydenckiej uczniowie klas V-VIII  wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez opiekuna biblioteki panią Renatę Stempel, która wprowadziła w ducha epoki. Dzięki lekturze przenieśliśmy się na ukwiecone łąki i falujące zbożem pola okalające Niemen, zajrzeliśmy do zagrody Bohatyrowiczów, gościliśmy w dworku Korczyńskich i pochyliliśmy się nad mogiłą Jana i Cecylii… 

            Kolekcja materiałów edukacyjnych- link

            Relacja z udziału szkoły w Narodowym Czytaniu- link

          • Akcja czytelnicza z okazji Dnia Głośnego Czytania 2023

          •  

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września w rocznicę urodzin poetki i twórczyni literatury dziecięcej- Janiny Porazińskiej. Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcanie dzieci do obcowania z książkami. Nasi uczniowie z oddziałów I-III wzięli udział we wspólnej sesji czytelniczej książki Barbary Sudoł „Kogutek Ziutek w Pieninach”, rozmawiali o korzyściach płynących z czytania oraz słuchali czytanych tekstów literackich przez starszych kolegów z kl. VII. W ramach akcji „ Starsi czytają młodszym” Lilia, Zuzanna i Szymon wraz z opiekunem biblioteki odwiedzili także oddział 6-latków. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby Dzień Głośnego Czytania, nie był tylko jednym dniem, ale codziennością w życiu młodego czytelnika.

            Relacja filmowa- link

             

          • Noc Bibliotek 2023

          • Dnia 17 listopada w naszej szkole odbyła się „Noc Bibliotek”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez samorząd uczniowski. Na uczestników czekały liczne atrakcje takie jak, ekologiczny escape room, gry planszowe i towarzyskie, zagadki literackie ukryte pod kodami QR, recykling poetycki czyli malowanie na kartkach ubytkowanych książek, ciekawostki o książkach w formie prezentacji multimedialnej oraz wspólne kibicowanie naszej reprezentacji podczas meczu piłki nożnej. Podczas części oficjalnej zostały odczytane najważniejsze dzieła naszej patronki- Marii Konopnickiej i Wisławy Szymborskiej- patronki bieżącego roku. „Noc Bibliotek” cieszyła się dużym zainteresowaniem o czym bez wątpienia świadczy fakt, że w zabawie wzięło udział 56 uczniów z klas IV-VIII. Warto wspomnieć, że przygotowany przez samorząd escape room zostanie włączony do projektu „Z Ekologią na Ty”. Dziękujemy serdecznie: pani Dyrektor Ewie Szykule za udostępnienie klas i troskę o nasze bezpieczeństwo, pani Renacie Stempel za koordynowanie naszymi działaniami oraz opiekunom pani Grażynie Firek, pani Kindze Dobromilskiej oraz pani Agnieszce Gawron.

            Relacja filmowa-link



            I

          • Biblioteczny kalendarz adwentowy 2023

          • Kochani Uczniowie!

            Przed nami najzimniejszy i jednocześnie najcieplejszy miesiąc w całym roku, bo choć za oknem drzewa zdobi już mróz, z niecierpliwością czekamy na Święta – czas pełen dobroci, rodzinnego ciepła i miłości. Mam nadzieję, że długie zimowe wieczory zachęcą Was do sięgnięcia po książkę i zrelaksowania się przy kubku gorącego kakao. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić, odkrywając magiczny świat literatury. 

            W poniższym linku znajdziecie Biblioteczny kalendarz adwentowy z rekomendacją nowo zkupionych książek, które czekają na was w bibliotece.

            Biblioteczny kalendarz adwentowy- link

          • Przerwa z książką

          • Zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej to doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich umiejętności czytania, poznawania nowych autorów i gatunków literackich oraz rozwijania wyobraźni i kreatywności. Uczniowie uczą się odpowiedzialności i samorządności, systematyczności i dokładności. Praca ucznia z książką dowartościowuje go, stwarza mu możliwości pokazania swoich umiejętności i zdolności, rozwoju zainteresowań. Imprezy czytelnicze organizowane w bibliotece mają uświadomić uczniom, że kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje właściwą hierarchię wartości, uwrażliwia na przeżycia i uczucia innych.

            Przerwa z książką- film

        • Obchody Dnia Kubusia Puchatka w oddziałach przedszkolnych

        • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka to wyjątkowa okazja, aby w oddziałach przedszkolnych  wprowadzić dzieci w magiczny świat przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. W ramach tego dnia, opiekun biblioteki szkolnej zorganizował fascynujące zajęcia, które pozwoliły maluchom na wspólne przeżywanie uroczystości. To wyjątkowe święto upamiętnia misia o “małym rozumku”, ale “wielkim sercu”. Kubuś jest postacią, którą dzieci na całym świecie kochają. Jego przygody w Stumilowym Lesie przynoszą nie tylko radość, ale także ważne życiowe mądrości. W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka w miłej atmosferze. Przedszkolaki dowiedziały się historii powstania książki o przygodach Puchatka, słuchały opowiadania pt. “Portret przyjaźni”. Każda grupa otrzymała pamiątkową kartkę z wizerunkiem misia oraz zadaniem pokolorowania.

          Dzień Kubusia Puchatka to nie tylko zabawa, ale także nauka o wartościach, takich jak przyjaźń, akceptacja i wsparcie. Kubuś i jego przyjaciele przypominają nam, że nawet w Stumilowym Lesie, czyli w naszym codziennym życiu, warto dbać o relacje z innymi i cieszyć się małymi rzeczami.