• Wychowawcą oddziału jest pani Agnieszka Wacniak

              Nauczyciele uczący w oddziale:

              Sylwia Buczak- Antosiuk

              Renata Stempel

              Oddział dzieci 6 letnich liczy 25 osób, 6 dziewczynek i 19 chłopców.

            • POZNAJEMY ZMYSŁY

               

              Dzieci z oddziału Krasnale miały okazję zapoznać się ze zmysłami. Dla wielu z nich było to przypomnienie znanych im wiadomości. Ciekawostką był film edukacyjny  ,,Zmyślne zmysły”, w którym intuicja nazywana była szóstym zmysłem. Przeprowadzony został eksperyment, w którym przedszkolaki miały okazję przekonać się czym jest przebodźcowanie dziecka. Okazało się że wykonywanie kilku czynności jednocześnie- słuchanie, tańczenie i śpiewanie jest dla każdego, w tym dla małych dzieci ogromnie trudne. Na zajęciach dzieci dowiedziały się w jaki sposób rozwijać wrażliwość smakową, węchową, dotykową i wzrokową.

            • DZIEŃ KROPKI

              15 września dzieci z oddziału Krasnale obchodziły Międzynarodowy Dzień  Kropki. Celem tego dnia  jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Właśnie z tego powodu kończyły zaczętą przez wychowawcę pracę, według własnego pomysłu, własnej inicjatywy. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w piękne kolorowe kropki. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom udziału w tym wyjątkowym dniu.

            • POZNAJEMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO

              Zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwo własnego i innych, jest jednym z obszarów wychowania przedszkolnego. Dlatego też ,,Krasnale” i ,,Żabki” zdobywały tę umiejętność podczas spaceru w pobliżu przedszkola. Wybrały się na pobliskie skrzyżowanie,  aby odnaleźć znaki drogowe utrwalone na zajęciach,  a  w szczególności „przejście dla pieszych” oraz obserwować ruch uliczny. Sprawnie  i bezbłędnie przeszły na drugą stronę ulicy przez przejście dla pieszych czyli tzw. „zebrę”. Dzieci zauważyły, że przechodzący obok przechodnie oraz kierowcy pojazdów przestrzegali zasad ruchu drogowego. Po drodze napotkały również wiele innych  znaków drogowych, które również  poznały na zajęciach, w tym znaki z ograniczeniem prędkości w pobliżu szkoły.

            • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

              Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto obchodzone corocznie 20 września, ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. W tym roku z tej okazji dzieci z oddziału Krasnale utworzyły swój Kodeks Grupowy. Były prace plastyczne, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, tańców przy ulubionych piosenkach. Były życzenia od pani wychowawczyni oraz innych nauczycieli uczących w grupie.

               

               

            • DZIEŃ CHŁOPAKA

              Dnia 29 września w oddziale  obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji  dla chłopców przygotowane zostały miłe niespodzianki oraz słodycze. Były życzenia od dziewczynek z grupy oraz zaśpiewały tradycyjne sto lat.  Na koniec dnia dzieci przygotowały pamiątkowe prace plastyczne, które podziwiać można w sali. Dzień był pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

               

            • KODUJEMY

              W roku szkolnym 2023/24 dzieci poznawać będą tajniki kodowania, dzięki wprowadzeniu do pracy w oddziale innowacji pedagogicznej KODOWANIE PRZEDSZKOLAKA. Wstępem do innowacji było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy z matą do kodowania. Pierwsze zadanie to gra w kółko- krzyżyk w grupach oraz układanie jak największej wieży z kolorowych kubków. Celem innowacji jest kształtowanie  u dzieci umiejętności konstrukcyjnych, rozwijanie logicznego myślenia, kompetencji społecznych, rozwijanie inicjatywy twórczej oraz aktywowanie do działania. Przed dziećmi rok twórczej i kolorowej pracy.

            • ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI MANUALNYCH

              W przedszkolu dziecko uczy się praktycznych, codziennych czynności, jak i abstrakcyjnych, takich jak malowanie, pisanie czy używanie innych technik plastycznych. Aby je rozwijać, należy usprawniać pracę i koordynację rąk i dłoni, to dzięki nim możliwe są manualne manipulacje. Najlepszą formą nauki dla dzieci jest zabawa, dlatego umiejętności manualne przedszkolaki zdobywają rysując obrazki, wycinając kształty, tworząc bardziej lub mniej skomplikowane prace plastyczne z użyciem różnych technik i materiałów, ale także zabawa małymi samochodzikami, masami plastycznymi, układanie puzzli, układanek. Dzieci z grupy Krasnale rozwijały umiejętności manualne wycinając, wyklejając oraz manipulując  tak małymi przedmiotami jak ziarna kawy. Takie zabawy manipulacyjne to świetny sposób do nauki pisania, którą dzieci z grupy rozpoczęły już w tym roku szkolnym. Przy okazji powstały piękne prace, które podziwiać można na korytarzu szkolnym.

            • CZYTANIE NA DYWANIE

              W ramach programu edukacyjnego realizowanego przez panią Renatę Stempel- nauczyciela biblioteki, dzieci z grupy Krasnale, odwiedzili starsi uczniowie z klasy siódmej. Przeczytali z podziałem na rolę dwa opowiadania zamieszczone w książce Hanny Łachockiej ,,O wróbelku Elemelku”. Pierwsze nosiło tytuł ,,Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”, dzięki któremu przedszkolaki zrozumiały, jakie są konsekwencje lenistwa i braku zaangażowania w szkole. Kolejne opowiadanie nosiło tytuł ,,Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”, które omawiało zasady ruchu drogowego. Dla większości przedszkolaków było to przypomnienie dobrze znanych wiadomości. Za piękne przedstawienie opowiadań dziękujemy. Liczymy na więcej w przyszłości.

            • WYCIECZKA DO ZOO

              W dniu 6 października przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Dzieci przed wyjazdem przypomniały sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki. Celem wycieczki było wzbogacanie przeżyć dzieci, rozwijanie ich zainteresowań oraz zaspokajanie dziecięcej ciekawości. Dzieci były mocno podekscytowane tym,  jakie zwierzęta zobaczą. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki - m.in.  zebry, rysie,  hipopotamy, małpki, orła, żyrafy, lwy, lamparty i wiele innych. Pobyt w ZOO dostarczył im wiele radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym miejscu. Zaopatrzone w  nowe wrażenia   wróciły do szkoły zmęczone ale z uśmiechami na twarzy.

            • JESIENNA ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

               Prawidłowy rozwój sensoryczny jest  dla dzieci w wieku przedszkolnym niezmiernie istotny. Prawidłowo rozwinięta sensoryka pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata. Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych  bardzo lubią jesień. Dlatego przygotowaliśmy dla nich jesienną ścieżkę sensoryczną. Wykorzystaliśmy szyszki, gałązki, orzechy, kasztany i liście. Ścieżka sensoryczna usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, stymuluje receptory. Przy okazji był to mile spędzony czas na świeżym powietrzu wspólnie z dziećmi i opiekunami z  innych oddziałów. Jesienna pogoda nas rozpieszcza, więc korzystamy z jej uroków.

               

            • XXIII DZIEŃ PAPIESKI


              Obchodom tegorocznego XXIII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Jan Paweł II Cywilizacja życia”. Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Uczniowie klasy VII naszej szkoły razem z panią Arletą Psiuk i Renatą Stempel, przygotowali piękną uroczystość przybliżającą sylwetkę św. Jana Pawła II oraz jego pielgrzymki po całym świecie. Oprawę muzyczną jak zwykle przygotował pan Cezary Gomułka z chórem szkolnym. Swoją cegiełkę dołożyły również dzieci z oddziału ,,0” śpiewając piosenkę ,,Kochamy Cię Janie Pawle II”.

            • DZIEŃ DYNI


              31 października w grupie Krasnale odbył się Dzień Dyni.  Dzieci wspólnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia w grupie królowały dynie. Wszyscy przyszli pięknie  ubrani na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat.  Dzieci oglądały filmy edukacyjne na temat hodowanych w naszym kraju dyń oraz sposobach ich przetwarzania. Wykonały również dyniowe prace plastyczne, które były świetną okazją do usprawnienia motoryki małej. Wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Największą atrakcją okazały się ciasta dyniowe upieczone przez mamy z grupy, za które bardzo dziękujemy.

            • Z EKOLOGIĄ NA TY

              W świat postaw proekologicznych  przedszkolaki zostały wprowadzone dzięki uczestnictwu w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Z ekologią na Ty”. W ramach działań poprzez zabawy i doświadczenia z kodowaniem dzieci rozwijały zdolność analitycznego, logicznego oraz kreatywnego myślenia. Dzieci rozmieszczały na macie do kodowania, śmietniki w odpowiednim kolorze, zgodnym z podaną przez nauczyciela ekologiczną zagadką i wskazanym kodem. Celem zabawy było uświadomienie dzieciom istotności segregowania śmieci oraz ponownego ich przetworzenia. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wykonaniem  zadań. Z podawanych kodów utworzyły dom, ponieważ wszystkie śmieci pochodzą z naszych domów i mieszkań.

            • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

              9 listopada dzieci obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji śniadanie w grupie wyglądało inaczej niż zwykle. Dzieci przyniosły do przedszkola produkty,  z których w trakcie śniadania komponowały pyszne i zdrowe kanapki. Na stole pojawiły się kolorowe warzywa, zdrowe wędliny oraz sery. Takie śniadanie daje dobry start na cały dzień, więc dzieci nabrały dużo energii i siły. Były to niezapomniane zajęcia dla przedszkolaków na temat zdrowego odżywiania, realizowane w ramach programu edukacyjnego ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Zapachy roznosił się po całej szkole. Gościem specjalnym była pani dyrektor, która została zaproszona przez przedszkolaków do przygotowania dla siebie zdrowej kanapki.

            • JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA …

              Dnia  13 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci z oddziału Krasnale włączyły się w przygotowanie Akademii szkolnej. Pięknie odśpiewały hymn państwowy i hymn szkoły. Ponadto wystąpiły z piosenkami ,,Mały patriota” oraz ,,Niepodległa, niepokorna”. Cała uroczystość przygotowana była przez panią Sylwię Buczak- Antosiuk i uczniów klasy piątej. Wszystkie dzieci były  bardzo przejęte uczestnictwem w tak ważnym wydarzeniu. Głównym celem wydarzenia było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

            • WYJAZD DO KINA

              Siedemnastego listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 wybrały się do kina. Dla dzieci w wieku przedszkolnym celem wycieczki do kina, jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie To świetna okazja do stwarzania sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości  takich jak: dobro, prawda, przyjaźń. Niezwykłą przyjemnością okazało się oglądanie przygód  chłopca posiadającego czarodziejskie moce, które w pewnym momencie przejmują kontrolę nad życiem dziecka. Wyjazd dostarczył radosnych przeżyć, sprawił, że wytworzyła się przyjemna atmosfera, ułatwiająca serdeczne kontakty, okazywanie sobie uprzejmości, wyzwalająca serdeczność i koleżeńskość.

            • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

              21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Do obchodów włączyły się również dzieci z oddziału Krasnale. Tego dnia przyszły pięknie ubrane na żółto. Dzień Życzliwości to dzień dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Dzieci wykonały eksperyment w postaci przytulenia każdego dziecka w grupie i powiedzenia coś miłego na jego temat. Oglądały filmy edukacyjne dotyczące życzliwości, przypomniały sobie wszystkie znane im magiczne słowa. Na koniec dnia wykonywały tematyczne prace plastyczne. Wyjątkowo miła atmosfera towarzyszyła dzieciom przez cały dzień i postaramy się przenieść ją na każdy dzień pobytu dzieci w przedszkolu.

            • DZIEŃ KREDKI

              22 listopada dzieci z oddziału Krasnale obchodziły Dzień Kredki. Z tej okazji wszystkie dzieci przebrały się za kredkę w ulubionym kolorze. Były zabawy  taneczno- ruchowe z piosenką ,,Kolorowe kredki”, filmy edukacyjne oraz opowiadanie ,,Niezwykłe przygody kredek” o przygodach kredek zamkniętych w opakowaniu, którym znudziło się bezczynne leżenie w komodzie. Postanowiły wyruszyć w świat i poszukać nowego domu, aby spełniać dziecięce marzenia. Pod koniec dnia dzieci wykonały pracę plastyczną ,,kolorowe kredki”, dzięki której ćwiczyły sprawność manualną dłoni.

            • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

              Każde dziecko  w grupie ma swoją ulubioną przytulankę, swojego ukochanego misia, któremu powierzyć można najważniejsze sekrety.  27 listopada miś, obchodził swoje święto, o którym pamiętały dzieci z oddziału  Krasnale. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, miśki,  kotki i myszki. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, tańczyły ze swoją ukochaną maskotką.  Nierozłącznym elementem tego dnia jest konkurs na zlizywanie miodu z talerzyków bez użycia rąk. Jak zawsze dostarczył on oprócz wrażeń smakowych, również wiele uśmiechu na twarzach dzieci. Pod koniec dnia dzieci wykonywały również tematyczne prace plastyczne.

               

               

            • ANDRZEJKI

              30 listopada w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły, przedszkolaki  jak co roku obchodziły ,,Andrzejki”. Tego dnia dzieci przyszły pięknie ubrane. Część dzieci przebrała się za swoich ulubionych bohaterów. Dzieci ze wszystkich oddziałów miały  okazję świętować razem. Były tańce i śpiewy. Był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci, za który dziękujemy. Andrzejkowe zabawy  przyniosły dzieciom wiele radości.

            • ZABAWY NA ŚNIEGU

              W tym tygodniu zawitała do nas prawdziwa zima. Choć nie ma jej jeszcze w kalendarzu, to za oknem jest pięknie i biało. Z uroków zimy postanowiły skorzystać dzieci z oddziału Krasnale. Było biało, a słonko przyjemnie świeciło. Przedszkolaki cieszyły się z tego rzadkiego widoku. Przedszkolaki szalały z radości, rzucały się śnieżkami, robiły orzełki, turlały się po śniegu, chodziły po swoich śladach, a uśmiechy nie schodziły im z twarzy. To było wesołe wyjście i miejmy nadzieję, że śnieg zostanie z nami na dłużej.

            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

              Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. W roku dzieci z oddziału Krasnale przyłączyły się  do obchodów tego dnia. Czwartego grudnia obchodziliśmy właśnie ten dzień. Były filmy edukacyjne, pogadanki, burze mózgów, kolorowanki przedstawiające różnego rodzaju niepełnosprawności. Celem wszystkich działań było uświadomienie dzieciom, że w niepełnosprawności nie ma nic złego, że inny nie znaczy gorszy. Dzieci nauczyły się czym jest tolerancja, otwartość i akceptacja.

            • A MIKOŁAJ PĘDZI…

               06 grudnia dzieci z oddziału Krasnale odwiedził długo oczekiwany gość- Święty Mikołaj. Pogoda dopisywała, dlatego na pewno przyjechał do dzieci na swych saniach. Na powitanie gościa dzieci przygotowały piosenki i wierszyki, piękną choreografię. Po śniadaniu poznały legendę o  prawdziwym Św. Mikołaju.  Następnie zniecierpliwione dzieci wypatrywały przybysza.  Nareszcie przybył. Dzieci powitały  Św. Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło  w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami.  Wszystkie dzieci cieszyły się, że  Św. Mikołaj o nich pamiętał i czekają na jego wizytę w przyszłym roku.

               

               

            • PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE GMINNEJ

              Czytanie dzieciom to wspaniały sposób na wspieranie ich rozwoju. 11 grudnia dzieci z oddziału Krasnale  zostały zaproszone  do biblioteki gminnej w naszej miejscowości. Tam poznały historię wilczka, który bardzo nie lubił Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki swoim przyjaciołom, przekonał się, że może to być bardzo radosny czas w roku. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Za miło spędzony czas pani Monice dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

            • WYRÓŻNIENI

              29 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem było podsumowanie konkursu plastycznego “Poezja i Bajka Słowem i Pędzlem Malowana” . Michalina, Szymon i Maksymilian wykonali piękne prace  ilustrujące utwory polskich autorów, za które wszyscy   otrzymali wyróżnienia.  Dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

               

            • POMAGAMY

               Przez cały miesiąc dzieci z oddziału Krasnale zbierały dary dla zwierzaków ze schroniska w Zamościu. Pamiętały o tym, aby zrobić prezent dla zwierzaków z okazji Mikołajek i Świąt. Od  najmłodszych lat staramy się budzić w dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Z góry dziękujemy za chęć pomocy i otwarte serca!

            • Z WIZYTĄ W ZAMOJSKIM DOMU KULTURY

               14 grudnia dzieci z oddziału Krasnale pojechały do Zamojskiego Domu Kultury aby obejrzeć przedstawienie ,,Jaś i Małgosia” , Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Przestawienie było bardzo atrakcyjne, przekazywało nową, nieznaną  dla dzieci wersję znanej bajki.  Była to kolejna wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia. Dzieci już pytają, kiedy następny taki wyjazd.

               

            • WYRÓŻNIENIE

              Po raz kolejny Michalina została wyróżniona w gminnym konkursie. Tym razem był to XX Jubileuszowy Wielki Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Michalina bardzo cieszy się z wyróżnienia i wygranych nagród, a my razem z  nią. Dziewczynce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wyróżnień i wygranych w następnych konkursach.

            • GRAJMY PANU

              Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę w naszej szkole, wprowadzili nas uczniowie klasy V i VI. W przygotowanie Jasełek aktywnie włączyły się również dzieci z oddziału Krasnale, które zaśpiewały dwie pastorałki- ,,Grajmy Panu” oraz ,,Była noc”.  Dodatkowo dzieci zatańczyły do utworu ,,Mario czy Ty wiesz” Kuby Badacha. Jasełka to wspaniała okazja do przypomnienie  wydarzeń  sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko.

               

               

            • WIGILIA W GRUPIE

              Przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej grupie przygotowaliśmy uroczystą Wigilię. Pięknie przystrojone stoły, na stołach  stroiki, serwetki, składanie życzeń, a w tle nuty pięknej kolędy- to tradycja Świąt Bożego Narodzenia, to chwile, które zapadają w pamięci. Niezwykłą atrakcją dla przedszkolaków było dekorowanie pierników. Powstawały piękne piernikowe ludziki, choinki, bałwanki i wiele innych. Taki dzień jest wspaniałym wstępem do obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

            • DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ

              Dzieci z oddziału Krasnale naszej szkoły dowiedziały się,  że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Małe zwierzęta mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie ilości pokarmu. Dzieci podjęły inicjatywę, że  każdego dnia będą pamiętać o uzupełnieniu braków w ptasiej stołówce. Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ich ochrony. Dzieciom sprawia to ogromną radość, kiedy mogą wrzucić do karmnika różne ziarenka słonecznika, zboża.  Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób można pomóc zwierzętom w schroniskach, zapoznały się z pojęciem adopcji tymczasowej. Wszystkie zwierzęta na pewno są wdzięczne za taką pomoc.

               

            • SEGREGUJEMY ŚMIECI

              W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty” dzieci z oddziału Krasnale wzięły aktywny udział w zajęciach, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o otaczający świat. Przedszkolaki po powrocie ze śniadania zostały zaskoczone bałaganem w sali. Zadaniem dzieci było  rozpoznanie z jakiego materiału wykonane były odpady, a następnie posegregowanie ich  do odpowiednich worków (makulatura, szkło, plastik). Przedszkolaki świetnie współpracowały i z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach ekologicznych.

               

            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

              18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka.  Jest to dzień, w którym urodził się autor książek o przygodach niezwykłego misia A.A Milne. Obchody tego dnia zorganizowała pani Renata Stempel- nauczyciel biblioteki w naszej szkole. Przybliżyła ona dzieciom postać małego miłośnika miodu, który w Stumilowym Lesie przeżywał niezwykłe przygody, razem ze swoimi przyjaciółmi- Krzysiem, Kłapouchym, Tygrysem, Prosiaczkiem, Sową. Zapoznanie z przygodami przyjaciół może stać się dla przedszkolaków wspaniałą okazją do rozpoczęcia przygody z czytaniem dłuższych tekstów.

               

            • BAL KARNAWAŁOWY

              Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dla wszystkich  przedszkolaków dzień niezwykły, który  dostarcza dzieciom wiele przeżyć i radości. 18 stycznia 2024r. w oddziałach przedszkolnych zorganizowano taką atrakcję dla dzieci. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. Dzieci bardzo trudno było rozpoznać. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali balowej, gdzie odbywały się zabawy i tańce. W każdym oddziale wybrano Króla i Królową balu. W oddziale Krasnale wybrano Michalinę Wróbel i Przemka Macioszka. Zwyciężcom serdecznie gratulujemy. Czekamy na kolejną okazję do wspólnej zabawy.

               

               

               

            • DROGA BABCIU, DROGI DZIADKU…

               Sprawiacie że moje dzieciństwo jest kolorowe i szczęśliwe. Dziękujemy za wszystko i przesyłamy najszczersze życzenia zdrowia, miłości, pomyślności oraz aby każdy dzień przynosił Wam uśmiech i radość.

               

            • WALENTYNKI

              14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Święto to w Polsce obchodzone jest od lat 90. XX wieku. Początkowo niechętnie podchodzono  do zwyczaju zaczerpniętego z krajów zachodnich. Jednak Walentynki szybko stały się jednym z ulubionych świąt Polaków. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. Tego dnia dzieci zostały zapoznane z postacią Św. Walentego oraz znaczeniem tego święta. Były tematyczne filmy, zdjęcia i tańce. Na koniec wykonały walentynkowe serca. Miłą niespodzianką były przygotowane i rozdane innym dzieciom upominki przez koleżanką z grupy.

               

            • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

              Dzieci z oddziału Krasnale poznawały zasady udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zajęciach dowiedziały się, że udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Dzieci zapoznały się z procedurami zachowania  w sytuacjach zagrożenia życia, zasadami udzielania pierwszej pomocy, prawidłową kolejnością podejmowanych czynności. Dzięki edukacyjnym filmom dowiedziały się czym jest defibrylator, dowiedziały się w jaki sposób go używać oraz gdzie należy go szukać.

              Przypomniano również wszystkie numery alarmowe. Dzieci nauczyły się bezpiecznej pozycji bocznej. W sposób praktyczny wszystkie dzieci wykonywały ją na kolegach z grupy. Zajęcia  miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

               

               

               

               

            • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

              Dzień Bezpiecznego Internetu w roku 2024 przypadał 6 lutego. Ze względu na przypadające w tym dniu ferie, w naszej szkole obchodziliśmy go 23 lutego. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w interaktywnych zajęciach w ramach projektu edukacyjnego ,,Pliki i Folder” przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK z grupą artystyczną ,,Zygzaki”. Celem zajęć było zwiększenie świadomości dzieci na temat na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Bohaterami zajęć byli tytułowi Pliki i Folder, którzy ostrzegali dzieci przed zagrożeniami i uczyli jak postępować w trudnych, sieciowych sytuacjach. Dzieci nauczyły się układu tanecznego do piosenki ,,Z Internetem świat jest bliski”. Dostały kolorowanki i grę planszową do pobrania. Taki dzień to świetna okazja do przypomnienia dzieciom, jak ważne jest racjonalne korzystanie z urządzeń ekranowych.

               

            • DZIEŃ KOBIET

              Raz do roku jest taki dzień,
              który niech trwa jak piękny sen.
              Wszystkie kobiety, siostry i matki,
              dostają wtedy pachnące kwiatki.

               

              Wszystkim kobietom małym i dużym z okazji ich święta 

              najlepsze życzenia składają dzieci

               z wychowawcą oddziału Krasnale

            • PRZYGODY ZAZDROSNEGO LILIPUTKA

              11 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały do Zamojskiego Domu Kultury obejrzeć przygody Liliputka. Bohaterami przedstawienia byli Zazdrosny Liliputek wędrujący po Zaczarowanym Lesie w  poszukiwaniu domu na zimę, który po drodze spotkał Mrówkę, Pająka, Mądre Drzewo i Pszczółkę, którzy dawali mu mądre rady. Zazdrosny Liliput dowiedział się jak szkodliwe jest palenie tytoniu, szczególnie w obecności małych dzieci. Kolejną nauką płynącą z przedstawienia było uświadomienie dzieciom skutków płynących z lekkomyślności korzystania z internetu. Liliput nauczył się czym jest odpowiedzialność oraz dobre maniery. Wizyta w teatrze wprowadza dzieci w świat sztuki, rozwija kompetencje społeczne, rozwija kreatywność i pozwala oswoić problemy pojawiające się w ich codziennym życiu. Wszystkie dzieci już czekają na kolejne wyjazdy.

            • WITAMY W ŚWIECIE BAJEK

              12  marca dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej w Kalinowicach, na niezwykłe wydarzenie ,,Witamy w Świecie Bajek”. Był to pouczający spektakl, składający się z kilku połączonych ze sobą bajek. Pojawiali się Smok Wawelski, Kopciuszek, Pszczółka Maja, gromada Smerfów, Królowa śniegu i wiele innych. Mali aktorzy i nauczyciele włączyli do udziału również zaproszonych gości. Dzieci chętnie włączały się w tańce, śpiewy i zabawy. Na koniec wszyscy razem uczestniczyli w tanecznych zabawach. Za zaproszenie Pani Dyrektor, nauczycielom i dzieciom serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne takie wydarzenia w przyszłości.

               

               

            • OGRÓDEK WIOSENNY

              Wiosna tuż, tuż, chociaż za oknem bardziej zimowo. Dzieci z oddziału Krasnale postanowiły zaczarować pogodę i założyć na parapecie wiosenny ogródek. Każde dziecko miało możliwość zasiać kilka ziarenek. Posiały bazylię, szczypiorek, sałatę, a czekając na zbliżające się Święta Wielkiejnocy rzeżuchę. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z pojęciem obserwacji, którą będą teraz czynić każdego dnia, obserwując jak rosną rośliny. Przy okazji dowiedziały się czego potrzebują, aby urosnąć.

               

            • POWITANIE WIOSNY

               Pierwszy Dzień wiosny to dla przedszkolaków doskonała okazja, aby wspólnie świętować nadejście tej pięknej pory roku. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki, zapoznawały się ze zwiastunami wiosny. Nie zabrało również zajęć plastycznych, przygotowywania wielkiego portretu Pani Wiosny. Jednak największą atrakcją  dla przedszkolaków był spacer po najbliższej okolicy w towarzystwie Marzanny i starszych kolegów z klas 1-3. Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach wiosenne symbole. Podczas przemarszu bacznie obserwowały piękno budzącej się do życia przyrody, wypatrywały pączków na drzewach, pierwszych kwiatów. Przywoływały Wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. Na koniec spaceru pożegnały zimę, a Marzanna przygotowała dla nich słodką niespodziankę. Po powrocie dzieci z oddziału ,,0’’ zaprezentowały pokaz taneczny do utworu Sanah ,,Ale jazz”, dla młodszych kolegów. Dobrze że wiosna nadeszła już wreszcie.

               

            • KOLOROWE SKARPETKI


               22 marca wszystkie przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Osób z  Zespołem Downa. Na znak wsparcia i integracji z osobami z zespołem Downa, dzieci przyszły dziś ubrane w dwie  różne skarpetki. Niedopasowana część garderoby oznacza społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie, problemy z którymi stykają się osoby z zespołem Downa. Dzieci brały aktywny  udział  w edukacyjnych pogadankach, oglądały teatrzyk ,,Oni są wśród nas” i wiele innych filmów edukacyjnych, poruszających zagadnienia tolerancji, szacunku, wrażliwości. Uwieńczeniem dnia było wykonanie kolorowych skarpetek na pamiątkę obchodów tego wyjątkowego dnia.

            •  

              WYRÓŻNIENI

              W XX Wielkim Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocna Gminy Zamość 2024” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego wyróżnienia w naszej grupie otrzymali Michalina Wróbel i Mikołaj Czop. Dzieciom gratulujemy pięknych prac i nagród. Liczymy na dalsze sukcesy w przyszłości.

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

               Czwartego kwietnia przyszły ubrane na niebiesko- kolor, który symbolem spektrum autyzmu. Tego dnia w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kolor niebieski uznawany jest za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Dzieci miały okazję zapoznać się z zagadnieniem autyzmu dzięki filmom edukacyjnym, oglądanym kampaniom społecznym, udziałom w grach i zabawach sensorycznych. Poznały wybitne postacie świata sztuki, sportu i nauki, które żyły lub żyją w swoich autystycznych światach. Wszystkie te działania pozwoliły na bliższe poznanie zagadnienia spektrum autyzmu, doświadczenie odbioru otaczającej rzeczywistości przez te osoby.  Dzieci wykonały niebieskie motyle, symbolizujące ten dzień. Pamiętajmy abyśmy świecili na niebiesko codziennie, ponieważ osoby ze spektrum autyzmu są członkami naszego społeczeństwa.

            • DZIEŃ ZIEMI

              W ramach obchodów tygodnia związanego z świętowaniem Dnia Ziemi, dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, których głównym tematem było powietrze. Warsztaty organizowane były przez panią Ewę i pana Zdzisława przedstawicieli firmy Inspiracje.art. Tego dnia dzięki zajęciom w grupie, dzieci dowiedziały się  czym jest powietrze, dlaczego jest niezbędne do życia wszystkim organizmom żywym, czym jest czyste i świeże powietrze oraz jakie choroby wywoływane są przez jego zanieczyszczenia. Taka forma warsztatów to dla dobra okazja na usprawnienie motoryki małej, poszerzenie świadomości ekologicznej.

               

               

            •  TWÓRCZOŚĆ STARSZYCH KOLEGÓW

              23 kwietnia dzieci z oddziału Krasnale, zostały zaproszone przez koleżanki i kolegów z klasy czwartej na przedstawienie ,,Bazyliszek”. Dzięki wspaniałej inscenizacji dzieci mogły zapoznać się z jedną z bardziej znanych legend polskich. Szkolni artyści zachwycali kunsztem aktorskim, niezwykłym talentem. Na szczególną uwagę zasługiwały pięknie przygotowane stroje i rekwizyty, przyciągające wzrok dziecięcej widowni. Pani Arlecie Psiuk i wszystkim artystom dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne wydarzenia w przyszłości

            • WYRÓŻNIONA

              24 kwietnia odbyła się XVI edycja konkursu recytatorskiego O laur najlepszego recytatora organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Naszą grupę reprezentowała Emilia Lewandowska, która recytowała wiersz Jana Brzechwy Papużka  oraz Kurka z serii Moje polskie rymowanki. Emilce gratulujemy wyróżnienia i nagród. Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach.