• Wychowawcą grupy jest Jolanta Kruk 

              Nauczyciele uczący w grupie:

              Sylwia Buczak Antosiuk 

              Cezary Gomułka

              Renata Stempel

              Grupa liczy 18 dzieci - 9 dziewczynek i 9 chłopców.

            • Dzień Przedszkolaka

              Każdego dnia w przedszkolu mamy ciekawe zajęcia: zabawa w kącikach zainteresowań, kolorowanie, rysowanie, wycinanie, układanie, śpiewanie, rozmowy na ciekawe tematy, spacery, gry, zabawy. W Dniu Przedszkolaka były miłe życzenia, ulubione zabawy, niespodzianki i dla każdego przedszkolaka pamiątkowy medal.

               

            • Przyszła jesień

              23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Z rozmowy podczas zajęć poniedziałkowych w grupie 5-6 latków wynikało, że dzieci lubią jesień za kolorowe liście, kasztany i żołędzie zbierane podczas spacerów, oraz pyszne jabłka, gruszki, śliwki i winogrona z naszych sadów. W czasie zajęć każdy przedszkolak był jesiennym listkiem, który wiruje i tańczy na wietrze. Wszyscy chętnie malowali liście w jesiennych kolorach.

            • Dzień Chłopaka

              Super chłopak jest uprzejmy, uczynny, życzliwy, pomocny, uśmiechnięty, potrafi grzecznie rozmawiać i bawić się z innymi. Tacy właśnie są chłopcy w oddziale 5 i 6 latków. Wiedzą o tym rodzice i koleżanki, dlatego w Dniu Chłopaka były życzenia, upominki i wspólne wesołe zabawy w przedszkolu i na placu zabaw.

               

            • Miły początek dnia.

              Ważnym elementem w życiu małego człowieka jest ustalony rytm działań. W grupie przedszkolnej pracujemy zgodnie z ramowym planem dnia. Po przyjściu do przedszkola są zabawy dowolne. Przedszkolaki kolorują, rysują, oglądają książki, bawią się w kącikach zainteresowań. Ulubionym zajęciem jest budowanie z klocków.

            • Jesienne kodowanie

              KODOWANIE PRZEDSZKOLAKA to innowacja pedagogiczna realizowana w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2023/2024. Jej celem jest kształtowanie u dzieci umiejętności konstrukcyjnych, rozwijanie logicznego myślenia, kompetencji społecznych, rozwijanie inicjatywy twórczej oraz aktywowanie do działania. Podczas pierwszych zajęć z mapą do kodowania było ustawienie przez dzieci przygotowanych prac plastycznych zgodnie z podanym przez nauczyciela kodem. Przedszkolakom udało się ustawić ustawić na kolejnych półkach kompoty  truskawkowe, śliwkowe i wiśniowe.

            • Wycieczka do zoo

              6 października przedszkolaki z naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Jej celem było wzbogacanie przeżyć dzieci, rozwijanie ich zainteresowań, zaspokajanie dziecięcej ciekawości oraz wyrabianie właściwego i bezpiecznego zachowania się w autobusie  podczas całej wycieczki. Dzieci zobaczyły wiele zwierząt. Dużo emocji wzbudzały lwy, żyrafy, małpy i papugi. Po powrocie do przedszkola dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z wycieczki i wysłuchały wybranych wierszy Jana Brzechwy z cyklu ZOO. To był dzień pełen wrażeń.

            • Jesienna ścieżka sensoryczna

              Jesień jest piękną porą roku i warto, aby każdy korzystał z jej uroków. Przedszkolaki często wychodziły na plac zabaw i spacery. Jesiennym wspólnym działaniem dla dzieci grup przedszkolnych było przygotowanie ścieżki sensorycznej ze zgromadzonych szyszek, liści, gałązek i kasztanów. Przejście taką ścieżką usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, stymuluje receptory. Dla dzieci były to nowe doświadczenia i miło spędzony czas na powietrzu.

            • Kompetencje matematyczne

              Przedszkolaki poszerzają swoje umiejętności poprzez nauczanie czynnościowe. Tym razem uczą się dodawać i odejmować. Pomocne są klocki w kształcie gwiazdek.

            • Kodowanie przedszkolaka

              Kodowanie to świetna zabawa. Przedszkolaki tym razem odczytują kod zapisany stzałkami w prawo, w lewo, do dołu, do góry i pomagają dotrzeć maskotkom do kubeczka z wodą. Dzieci rozwijają swoją aktywność, logiczne myślenie, kompetencje społeczne.


               

            • Mamo, tato wolę wodę

              Mamo, tato wolę wodę” to nazwa programu dzięki któremu dzieci są zachęcane do dbania o własne zdrowie poprzez właściwe odżywianie, aktywność ruchową i picie najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Tym razem przedszkolaki zapoznają się z piramidą żywieniową i rysują swoje ulubione warzywa i owoce na kropelce wody.

            • Dzień Dyni

              Każdy przedszkolak znalazł dla siebie coś miłego podczas wyjątkowego dnia w przedszkolu. Można było się podzielić z innymi swoją wiedzą na temat co można zrobić z dyni. Wszyscy już wiedzą, że dynia ma wartości odżywcze i można z niej ugotować zupę, upiec ciasto lub jeść jej pestki. Przedszkolaki ze smakiem zjadły upieczone przez mamę Mateusza i Tymona ciasto. Dynia jest ładna i może być dekoracją. Dla Kopciuszka dynia była karetą. Pani przeczytała baśń o Kopciuszku, a dzieci wielką dynię ozdobiły i już była kareta, którą Kopciuszek pojechał na bal.

            • Bajki, baśnie , wierszyki

              Głośne czytanie dzieciom rozwija ich rozumienie świata, wyobraźnię, kreatywność, empatię, uwagę, wzbogaca słownictwo. W przedszkolu czyta wychowawczyni, pani bibliotekarka, starsi koledzy i koleżanki. Ważne jest, aby w domu dzieci też miały okazję posłuchać jak czytają rodzice. Jest to dodatkowa okazja do umacniania więzi rodzinnych i sprawiania dzieciom przyjemności.

            • Spożywcze produkty ekologiczne.

              Skąd Się Biorą Produkty Ekologiczne” to program kierowany do przedszkolaków przez Sanepid. Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny o hodowli ekologicznej zwierząt oraz ekologicznej uprawie warzyw i owoców. Wiedzą, że dzięki temu mamy zdrową żywność. Zdrową przekąską w tym dniu była słodka marchewka pochodząca z ekologicznej upraw.

            • Dzień Zdrowego Śniadania

              9 listopada przedszkolaki przyniosły zdrowe produkty spożywcze, z których można zrobić zdrową i pyszną kanapkę. Warzywa, sery, jaja, masło i wędlina zostały wyeksponowane na stoliku. Dzieci ze swoim talerzykiem podchodziły do tak przygotowanego “stołu szwedzkiego” i wybierały ulubione składniki na kanapkę. Każdy przedszkolak zrobił dla siebie kanapkę. Wyglądały one apetycznie, były zdrowe i smaczne dlatego były dokładki. Dzieci deklarowały, że będą robić kanapki w domu z rodzicami.

            • Narodowe Święto Niepodległości

              Rocznica Odzyskania Niepodległości jest okazją do rozwijania patriotyzmu u przedszkolaków. Dzieci w strojach galowych uczestniczyły w akademii szkolnej, wspólnie z rodzicami wykonały kotyliony, poznały symbole narodowe oraz zdobywają podstawowe informacje o Polsce i Polakach.

            • Dzień Życzliwości.

              Przedszkolaki w grupie 5-6 latków są grzeczne i miłe każdego dnia, ale 21 listopada w Dniu Życzliwości starały się jeszcze bardziej. W tym dniu wszyscy ubrani na żółto często mówili sobie miłe słowa, wspólnie zgodnie bawili się w sali “Żabek”, utworzyli i pokonywali tor przeszkód w sali gimnastycznej. Po wysłuchaniu opowiadania “O skrzacie Karolu” dzieci dzieliły się uśmiechem w postaci pokolorowanych znaczków. Na koniec zajęć każdy otrzymał medal.

            • Dzień Kredki

              Kolorowe kredki zwykle są ukryte w pudełeczku, ale 22 listopada każdy przedszkolak w grupie “Żabek” był kredką w ulubionym kolorze. Kolorowe kredki wyczarować mogą to co chcą. Dzieci za pomocą swoich kredek wyczarowały piękne prace plastyczne. Można powiedzieć, że rysowanie jest ulubionym zajecięm przedszkolaków.

            • Dzień Pluszowego Misia

              Dzien Pluszowego Misia jest 27 listopada. W przedszkolu jest dużo pluszowych misiów, które nie mają swojego opiekuna. Dzieci z grupy “Żabek” adoptowały w tym dniu wybranego tak jak adoptuje się pieska albo kotka ze schroniska dla zwierząt. Przedszkolaki nadały swoim nowym misiom imiona i postanowiły nimi sie zaopiekować. Razem z nowym przyjacielem wysłuchały baśń “ Trzy niedźwiadki i Złotowłosa”, obejrzały bajkę o Kubusiu Puchatku i Misiu Uszatku, wykonały prace plastyczne. Po skończonych zajęciach każdy przedszkolak poszedł do domu do swojego pluszowego misia.

            • Wyróżnienie dla Alicji i Weroniki

              29 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem było podsumowanie konkursu plastycznego “Poezja i Bajka Słowem i Pędzlem Malowana” . Alicja i Weronika wykonały ilustracje do wierszy Marii Konopnickiej i otrzymały wyróżnienie. W nagrodę otrzymały dyplomy i “puchate” notesy. Gratylujemy dziewczynkom i ich rodzicom.

            • Andrzejki

              Andrzejki to stary zwyczaj zabawy w grupie przyjaciół. 30 listopada przedszkolaki pięknie ubrane wspólnie bawiły się przy muzyce. W przerwie dla odpoczynku był słodki poczestunek przygotowany przez rodziców.

            • W bibliotece

              5 grudnia dzieci z oddziału “ Żabki” były z wizytą w bibliotece gminnej. Poznały zasady zachowania się w bibliotece, obejrzały wyposażenie i kącik czytelniczy dla dzieci. Przedszkolaki grzecznie i z zainteresowaniem wysłuchałyopowiadanie czytane przez panią bibliotekarką “ O Wilku, który noie lubił Świąt”. Wilk przekonał się, że przygotowania świąteczne są bardzo miłe co potwierdziły dzieci. Głośne czytanie dzieciom każdego dnia sprzyja rozwojowi małego człowieka i może być miłym sposobem na wspólne spędzenie czasu w rodzinie w zimowe wieczory.

            • Mikołajki

              6 grudnia do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi św. Mikołaj z prezentami. Przyszedł też do przedszkolaków grupy “ Żabki”. Dzieci cieszyły się z otrzymanych prezentów. Pamiętały też o tym, by za nie pięknie podziękować.

            • Zabawy przedszkolaków.

              Gdy na dworze jest zimno i nieprzyjemnie przedszkolaki miło spędzają czas w sali zabaw. Potrafią wymyślać przeróżne tory przeszkód i sprawnie je pokonywać. Kreatywność i sprawność ruchowa wskazują na właściwy rozwój przedszkolaków.

            • Jaś i Małgosia

              14 grudnia przedszkolaki były w Zamojskim Domu Kultury na przedstawieniu teatralnym popularnej baśni “ Jaś i Małgosia” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Przedstawienie batrzo się podobało. Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie wypowiadały się na temat bohaterów i ich zachowania, o kostiumach, dekoracji, muzyce. Wspólnie wykonały domek Baby Jagi.


               

            • Czekamy na Święta

              Przedszkolaki podczas zajęć chętnie opowiadają o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia w ich domach. W przedszkolu też powoli przygotowujemy się. Na oknach są już zimowe dekoracje. Wspólnie ubraliśmy choinkę. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały Jasełka szkolne w wykonaniu starszych kolegów i koleżanki. W ostatnim dniu wszyscy dekorowali swoje pierniczki, śpiewaki kolędy, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. To już Święta.

            • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

              18 stycznia przypada Miedzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.  Przygody niezwykłego misia z książki A.A Milne znają dzieci na całym świecie. Obchody tego dnia zorganizowała pani Renata Stempel- nauczyciel biblioteki w naszej szkole. Przybliżyła ona dzieciom postać Kubusia Puchatka- wielkiego miłośnika miodu, który w Stumilowym Lesie przeżywał niezwykłe przygody razem ze swoimi przyjaciółmi. W tym dniu dzieci bardzo chętnie kolorowały Kubusia i jego przyjaciół: Kłapouchego, Tygryska, Prosiaczka, Sowę.


               

            • Bal przedszkolaków

               

              Bale karnawałowe to już tradycja w naszym przedszkolu. 18 stycznia 2024r. w oddziałach przedszkolnych z pomocą rodziców zorganizowano bal przebierańców dla dzieci. Przedszkolaki przebrane były tak, że bardzo trudno było je rozpoznać. Były wspaniałe tańce przy muzyce. W każdym oddziale wybrano Króla i Królową balu. W oddziale "Żabki" wybrano Kaję i Marcina. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


               

            • Dzień Babci Dzień Dziadka

              Z dużym zaangażowaniem dzieci z grupy "Żabki" przygotowywały wierszyki, piosenki i układy taneczne oraz upominki dla swoich kochanych babć i dziadków. Wspólnie z innymi grupami przedszkolaków zaprosiły ich do przedszkola i swoimi występami podziękowały za miłość i troskę oraz złożyły życzenia. Miło było popatrzeć na zgromadzonych gości szczęśliwych i dumnych ze swoich wnucząt. Dziękujemy im za przybycie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

               

               

            • Walentynki

              14 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Walentynki. W tym dniu przedszkolaki okazywały swoją życzliwość poprzez przygotowanie i obdarowanie kartkami walentynkowymi z zabawnymi wierszykami koleżanki, kolegów i rodziców. To był bardzo miły dzień dla tych, którzy przygotowywali serduszka, jak i dla tych, którzy te serduszka otrzymali.

               

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

              Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w interaktywnych zajęciach w ramach projektu edukacyjnego ,,Pliki i Folder” przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK z grupą artystyczną ,,Zygzaki”. Celem zajęć było zwiększenie świadomości dzieci na temat na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Dzieci nauczyły się układu tanecznego do piosenki ,,Z Internetem świat jest bliski”. Dostały kolorowanki i grę planszową do pobrania. Taki dzień to świetna okazja do przypomnienia dzieciom, jak ważne jest racjonalne korzystanie z urządzeń

            • Dzień Kobiet

              Dziewczynki z grupy Żabki to małe kobietki. Lubią ładnie wyglądać, dlatego zawsze ładnie ubierają się. Lubią biżuterię. Dużą ozdobą każdej dziewczynki jest też uśmiech i dobre serce. Docenili to chłopcy i wręczyli swoim koleżankom upominki. Były wspólne zabawy i nauka piosenki "Mała strojnisia".

            • Przygody zazdrosnego Liliputka

              11 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Przygody zazdrosnego Liliputka". Liliputek to świerszcz, który podczas wędrówki po lesie spotykał Mrówkę, Pająka, Pszczółkę i Mądre Drzewo. Od nich nauczył się wiele ciekawych rzeczy: dym papierosowy jest szkodliwy szczególnie dla dzieci, z internetu należy korzystać w sposób przemyślany i mądry, czytanie książek rozwija wyobraźnię i poszerza wiedzę, warto postępować odpowiedzialnie i kulturalnie. Świerszcz Liliputek postanowił skorzystać z mądrych rad nowych przyjaciół, przedszkolaki też. Ciekawa scenografia, oprawa muzyczna i gra aktorów rozbudziły w dzieciach zainteresowania sztuką teatralną.

            • Witamy w Świecie Bajek

              12  marca przedszkolaki skorzystały z zaproszenia ze Szkoły Podstawowej w Kalinowicach na VIII edycję projektu ,,Witamy w Świecie Bajek”. Podczas pobytu dzieci odgadywały tytuły bajek na podstawie odgrywanych scenek i obejrzały przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". Piękne stroje, scenografia, muzyka i gra małych i dużych aktorów budziły zainteresowanie i podziw. Na koniec wszyscy razem uczestniczyli w tanecznych zabawach. Chętnie skorzystamy z zaproszenia w przyszłym roku.

            • Powitanie wiosny

              Na przyjście wiosny wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem. 21 marca przy pięknej pogodzie oraz w miłym towarzystwie wszystkich przedszkolaków i uczniów klas I-III ruszyliśmy w tradycyjnym korowodzie z Marzanną. W czasie spaceru podziwialiśmy pierwsze wiosenne kwiaty i nasłuchiwaliśmy radosnego świergotu ptaków. Po powrocie do przedszkola obejrzeliśmy film o zwiastunach wiosny i nauczyliśmy się śpiewać piosenkę „Wiosna na łące”. Na koniec wspólnie wykonaliśmy portret Pani Wiosny. Jest piękny.


               

            • Konkurs plastyczny

              W XX Wielkim Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocna Gminy Zamość 2024” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego wzięło udział ośmioro dzieci z grupy "Żabki". Wyróżnienie otrzymała Hanna Nalepko. Hania osobiście odebrała piękne i praktyczne nagrody. Cieszymy się z jej sukcesu i gratulujemy.


               

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

              2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niebieski kolor i motyle są symbolem ludzi, którzy mają inną niż my wrażliwość. Lubią oni ciszę i spokój. Są tak delikatni jak motyle. W czasie zajęć obejrzeliśmy prezentację multimedialną i już wiemy jak należy się bawi w towarzystwie dzieci ze spektrum autyzmu. W czasie naszych codziennych zajęć w przedszkolu przez chwilę udawaliśmy, że mamy wyjątkowego gościa i staraliśmy się cicho rozmawiać, ćwiczyć i bawić się. Wspólnie wykonaliśmy plakat, który ukazuje nasze zrozumienie i troskę w stosunku do tych, którzy inaczej słyszą, widzą i czują. Przecież każdy z nas jest inny choć podobny.


               


               


               


               

            •  Dzień Ziemi

              22 kwietna jest Dniem Ziemi, jednak dzieci z oddziałów przedszkolnych już 18 uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, których głównym tematem było powietrze. Warsztaty prowadziła pani Ewa i pan Zdzisław. W sprawnych dłoniach pani Ewy z balonów wypełnionych powietrzem powstawały piękne zwierzęta: osa, biedronka, motyl, ryba, ośmiornica, pingwinek i małpka na palmie. Każde dziecko samodzielnie wykonało z balonów kwiatka dla mamy. Pamiątką z warsztatów dla dzieci były balonowe króliczki z niespodzianką. Podczas zajęć w grupie "Żabki" dzieci dowiedziały się również: gdzie jest powietrze, komu jest potrzebne do życia, co się dzieje, gdy powietrze jest zanieczyszczone.

            •  Legenda o Bazyliszku

              O ważnym wydarzeniu w klasie IV dowiedzieliśmy się z pięknego plakatu. Dowiedzieliśmy się z niego, że 23 kwietnia będzie przedstawienie pt. ,,Bazyliszek” w wykonaniu naszych nieco starszych kolegów i koleżanek. Skorzystaliśmy z zaproszenia i nikt nię żałował. Podziwialiśmy przygotowaną scenogrfię, rekwizyty, kostiumy i grę aktorską. Najbardziej podobał się nam tytułowy Bazyliszek. Jedyną wadą przedstawienia było to, że było krótkie. Nie mieliśmy ochoty opuszczać tego magicznego miejsca. Obejrzane przedstawienie zainspirowało nas do poznania tej legendy i namalowania Bazyliszka według własnej wyobraźni.