• Kreatywne modele
        • Kreatywne modele

          26.10.2023

          Uczniowie klasy VII i VIII wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością podczas wykonania przestrzennych  modeli skóry i  nici DNA.  Prace wykonane zostały z różnych materiałów zarówno recyklingowych jak i dostępnych w domu np. gąbka, pumeks, kawałki przewodów elektrycznych. Wykorzystano również smakołyki tj. żelki i rodzynki.  Wykonane modele odzwierciedlały rzeczywisty wygląd  skóry oraz nici DNA.

      • Dzień Edukacji Narodowej
        • Dzień Edukacji Narodowej

          19.10.2023

          13 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Część artystyczna rozpoczęła się od odczytu Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, która  przypomniała wszystkim zebranym powód powołania oraz historię i osiągnięcia Komisji Edukacji Narodowej. Następnie uczniowie przedstawili „Koszmarny Dzień Edukacji Narodowej”, w którym opowiedzieli swoje straszne sny z ubiegłej nocy, w których byli pracownikami szkoły. Poznali wątpliwe uroki pracy dyrektora, nauczyciela, sekretarza, woźnej czy konserwatora. Uczniowie docenili trud wszystkich pracowników szkoły oraz spisali projekt mający wpłynąć na poprawę zachowania uczniów w przyszłości. Na zakończenie Samorząd Uczniowski wręczył pracownikom szkoły drobne upominki z podziękowaniami i życzeniami. 

          Montaż słowno - muzyczny przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Grażyną Firek. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod opieką Pana Cezarego Gomułki. Dekorację wykonał zespół pod kierunkiem Pana Tomasz Mocha.

          Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Szykuła, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Pani Dyrektor złożyła życzenia wielu sił i wytrwałości uczniom, ich rodzicom i pracownikom szkoły. Poinformowała także o przyznanej Nagrodzie Wójta Gminy Zamość i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Jako ostatni głos zabrali Przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Agata Garbaty i Pan Marek Kłoda, którzy podziękowali nauczycielom za trud pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej.

           

           

           

           

      • Akcja Czytelnicza z okazji Dnia Głośnego Czytania
        • Akcja Czytelnicza z okazji Dnia Głośnego Czytania

          10.10.2023

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września w rocznicę urodzin poetki i twórczyni literatury dziecięcej- Janiny Porazińskiej. Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcanie dzieci do obcowania z książkami. Nasi uczniowie z oddziałów I-III wzięli udział we wspólnej sesji czytelniczej książki Barbary Sudoł „Kogutek Ziutek w Pieninach”, rozmawiali o korzyściach płynących z czytania oraz słuchali czytanych tekstów literackich przez starszych kolegów z kl. VII. W ramach akcji „ Starsi czytają młodszym” Lilia, Zuzanna i Szymon wraz z opiekunem biblioteki odwiedzili także oddział 6-latków. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby Dzień Głośnego Czytania, nie był tylko jednym dniem, ale codziennością w życiu młodego czytelnika.

           

      • "Szlakiem ginących zawodów"
        • "Szlakiem ginących zawodów"

          09.10.2023

          W dniu 4 października 2023 r. uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę „Szlakiem ginących zawodów” do Bęczyna, Wojciechowa i Lublina. W Bęczynie koło Urzędowa  odwiedzili garncarza pana Cezarego Gajewskiego, który opowiedział o zawodzie i zaprezentował wyroby garncarskie używane dawniej i dziś. Uczestniczyli w pokazie garncarstwa i popróbowali swoich zdolności w lepieniu na kole garncarskim. Podczas wizyty w Wojciechowie zobaczyli w pełni wyposażoną starą kuźnie z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie oraz  wszystkie narzędzia, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Wysłuchali również opowieści o pracy kowala i legendy o podkowie. Popróbowali własnych sił podczas kucia żelaza. Uczennica Emilka wykonała wraz z kowalem podkowę, którą otrzymała na pamiątkę.  W Muzeum Wsi Lubelskiej, z przewodnikiem zwiedzili stary wiatrak i olejarnię. Poznali pracę młynarza, sposób tłoczenia oleju oraz tajniki wyrobu tkanin lnianych. Była to piękna lekcja kultury, tradycji i historii.

      • Dzień Chłopaka
        • Dzień Chłopaka

          04.10.2023

          Z okazji Dnia Chłopaka 28 września dziewczynki, na czele z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego złożyły najserdeczniejsze życzenia  oraz obdarowały drobnymi upominkami swoich kolegów. W godzinach popołudniowych  odbyła się uroczysta, kolorowa dyskoteka. Zorganizowano zabawę tematyczną, w której motywem przewodnim był kolor czarny oraz elementy fluo. Następnie w formie integracji klas odbyły się gry i zabawy. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej i sympatycznej atmosferze, wszyscy super się bawili.

      • Narodowe Czytanie
        • Narodowe Czytanie

          21.09.2023

          Promocję czytelnictwa w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęliśmy od udziału w Narodowym Czytaniu. To już 12. edycja tej ogólnopolskiej akcji, podczas której Polacy zarówno w kraju, jak i za granicą czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzone jest właśnie w roku 2023. W odpowiedzi na inicjatywę Pary Prezydenckiej uczniowie klas V-VIII  wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez opiekuna biblioteki panią Renatę Stempel, która wprowadziła w ducha epoki. Dzięki lekturze przenieśliśmy się na ukwiecone łąki i falujące zbożem pola okalające Niemen, zajrzeliśmy do zagrody Bohatyrowiczów, gościliśmy w dworku Korczyńskich i pochyliliśmy się nad mogiłą Jana i Cecylii…

          Poniżej link z materiałami promującymi narodową akcję czytelniczą oraz relacja filmowa z udziału szkoły w tym wydarzeniu.

          Materiał edukacyjny- link

          Relacja z udziału szkoły w Narodowym Czytaniu- link

      • Dzień Kropki
        • Dzień Kropki

          18.09.2023

           

          15 września w klasach I-III obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odkrywania talentów, budowania wiary we własne możliwości i zabawy. Tego dnia wszyscy przyszli do szkoły ubrani w stroje z kolorowymi kropkami.

          Uczniowie zapoznali się z filmem pt. „The Dot – Kropka” autorstwa Petera Reynoldsa. Dziewczynka o imieniu Vashti,  nie wierzyła we własne siły, ale dzięki odwadze i samozaparciu odnalazła swój własny talent. Następnie uczniowie  wypowiadali się o swoich talentach. Na wielkiej kropce każdy napisał „w czym jest dobry”.

          Wykonali prace plastyczne  różnymi technikami plastycznymi, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a także rozwiązywali zadania „Zakropkowana matematyka”

          Poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach z okazji „Dnia Kropki”, uczniowie przekonali się, że warto w siebie wierzyć, aby rozpoznać i pielęgnować swój własny talent.

           

           

           

      • Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
        • Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

          24.08.2023

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się dnia              04 września 2023r.

          Godzina 8.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Wielączy.

          Godzina 9.10 - uroczyste rozpoczęcie roku w sali gimnastycznej.

          Godzina 9.40 - spotkanie z wychowawcami w klasach.

           

          Kurs autobusu szkolnego rano na przystankach w godzinach tak jak w roku szkolnym  - z dojazdem do Wielączy. Po skończonej mszy - kurs do szkoły. Powrót po zakończeniu spotkania z wychowawcami.

           

                                                                                                       Dyrektor szkoły 

                                                                                                          Ewa Szykuła

      • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          21.07.2023

          W piątek 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla wszystkich ten dzień oznaczał początek upragnionych wakacji, dla niektórych  pożegnanie z nauczycielami i szkołą, w której murach spędzili  osiem lat. Z tej okazji absolwenci klasy VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem pana Leszka Borysa i pani Grażyny Firek, którego punktem kulminacyjnym był przepiękny taniec.  Oprawę muzyczną uświetnił występ chóru przygotowany przez pana Cezarego Gomułkę, zaś oprawę plastyczną wykonał  pan Tomasz Moch i Anna Studzińska. Zgodnie z tradycją nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły, a uczniowie klasy VIII złożyli uroczyste ślubowanie. Po części artystycznej pani dyrektor Ewa Szykuła wręczyła prymusom naszej szkoły nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Podziękowała Pracownikom szkoły oraz Rodzicom za stworzenie wspaniałych warunków do rozwoju, za troskę i trud włożony w edukację i wychowanie.

          Na zakończenie  uczniowie wszystkich oddziałów udali się na ostatnie przed wakacjami spotkania z wychowawcami.

          Gratulujemy wszystkim uczniom promocji do klas programowo wyższych. Absolwentom naszej szkoły życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za właściwe wybory i udany start w nowych szkołach.

          Wszystkim   życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

           

      • Innowacja pedagogiczna „Kodujemy z Ozobotem”.
        • Innowacja pedagogiczna „Kodujemy z Ozobotem”.

          20.07.2023

          Przez cały rok szkolny 2022/2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w innowacji pedagogicznej „Kodujemy z Ozobotem”. Jej głównym celem było kształtowanie umiejętności kodowania, w tym rozwój logicznego i algorytmicznego myślenia oraz przygotowanie uczniów do życia w  społeczeństwie informacyjnym. Uczestnicy innowacji mieli możliwość zdobycia doświadczenia programistycznego oraz rozwoju swoich zainteresowań poprzez wykonywanie zadań z pomocą edukacyjnych robotów typu Ozobot. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

      • Innowacja pedagogiczna „Sztuka Emocji”
        • Innowacja pedagogiczna „Sztuka Emocji”

          20.07.2023


          Zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Sztuka Emocji”. Głównym celem programu było przybliżenie i oswojenie dzieci ze światem uczuć i emocji. Uczniowie mieli okazję do poznania sposobów wyrażania emocji za pomocą różnych dziedzin sztuki tj. malarstwo, teatr, fotografia, rzeźba, literatura, muzyka, film, taniec. Wykonali wiele zadań, podczas których mogli lepiej zrozumieć emocje i uczucia własne oraz innych ludzi.

      • Ogłoszenie
        • Ogłoszenie

          22.06.2023

              

          W dniu 23 czerwca zapraszamy uczniów i rodziców na uroczyste zakończenie roku szkolnego

          Godz. 8.00 - Msza Św.

          Godz. 9.10 - uroczyste zakończenie roku szkolnego na hali sportowej,

          następnie spotkanie z wychowawcami w klasach.

          Po zakończeniu uroczystości autobus szkolny odwiezie uczniów do domu.

          Odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminów ósmoklasisty  przez uczniów klasy VIII odbędzie się dnia 06.07.2023 r. w godzinach 9.00 – 11.00.

           

                                                                                                      Dyrektor

                                                               Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej

                                                                                               w Zawadzie

                                                                                    Ewa Szykuła

           

           

      • Kilometry Dobra
        • Kilometry Dobra

          21.06.2023

          W dniu 19 czerwca 2023r. w naszej szkole odbył się Finał Kampanii Kilometry Dobra. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Nasi uczniowie czynnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy. Zebraliśmy kwotę  1305,73 zł.  Pieniądze będą przeznaczone na adaptację i remont budynków stowarzyszenia.

           PSONI Koło w Zamościu, opiekunowie i wolontariusze składają serdeczne podziękowania  wszystkim pracownikom i uczniom za okazane dobro.

      • Mistrzowie kaligrafii!
        • Mistrzowie kaligrafii!

          21.06.2023

          W dniu 19.06. 2023r dokonano podsumowania innowacji  pedagogicznej w klasach I-III pt. ”W krainie języka ojczystego”, podczas którego został rozstrzygnięty konkurs kaligraficzny mistrzami  pięknego i starannego pisania zostali:

          Kl. I Zuzanna Starzak, Julia Lewandowska, Gabriel Bednarz

          Kl. II Kinga Wróbel, Dominik Zych, Szymon Zych

          Kl. III  Roksana Kasiedczak, Wiktoria Wiatrowska,  Amelia Mioduna

          Wybrani uczniowie klasy III zaprezentowali własne opowiadania zainspirowane książką Grzegorza Kasdepke pt.” Detektyw Pozytywka”, zaś pani dyrektor zaprezentowała wiersze autorstwa uczniów kl. III.

                                                                                                Gratulujemy!

      • Wycieczka Wrocław-Praga-Skalne Miasto
        • Wycieczka Wrocław-Praga-Skalne Miasto

          15.06.2023

           

          W dniach 5 - 7 czerwca 2023 r. uczniowie klas 4 - 8 naszej szkoły wzięli udział w 3 - dniowej wycieczce Wrocław - Praga - Skalne Miasto z zaprzyjaźnionym biurem turystycznym Tripper. Kierownikiem wyjazdu była pani Grażyna Firek, a opiekunami pani Kinga Dobromilska i pan Leszek Borys. Naszym przewodnikiem był charyzmatyczny pan Stanisław Walicki, zwany przez młodzież z powodu swojego wyglądu ( długie włosy, broda i laska) Gandalfem. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy starówkę we Wrocławiu i jej okolicę. Wieczorem wycieczka dojechała do miejscowości Złoty Stok, gdzie byliśmy zakwaterowani w pensjonacie Gold Stok oferującym także bardzo smaczne śniadania i obiadokolacje. Bardzo wczesnym rankiem dnia drugiego udaliśmy się do Pragi. Poprzez 9 - kilometrowy spacer zwiedziliśmy zabytkową część miasta. W drodze powrotnej mieliśmy przystanek
          w sklepie spożywczym z czeskimi artykułami spożywczymi, gdzie nabyliśmy liczne smakołyki. Trzeciego dnia udaliśmy się ponownie do Czech, aby w miejscowości Adrspach zwiedzić Skalne Miasto – fantastyczny skalny labirynt wyrzeźbiony siłami natury.  Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy w godzinach nocnych do domów.

      • „Jak nie czytam, jak czytam”
        • „Jak nie czytam, jak czytam”

          15.06.2023

           

          Po czteroletniej przerwie powraca akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”. To wspólne przedsięwzięcie środowiska nauczycieli bibliotekarzy, w którym co roku brało udział ponad kilkaset tysięcy osób z ponad 2 tysięcy placówek. Jej głównym celem jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka w szkole nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć zrobionych podczas akcji szkolnej.   STARSI NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA!

           

      • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
        • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          07.06.2023

          W dniach 1–7 czerwca 2023 r. odbywa się XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Książka jest jak ogród". W całym kraju odbywają się imprezy łączące głośne czytanie z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza tymi związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody. Dzielimy się relacją ze szkolnych obchodów zorganizowanych przez opiekuna biblioteki panią Renatę Stempel w oddziałach przedszkolnych. Korzystając z metafory książki-ogrodu zapraszamy wszystkich do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów.  Nasza czytelnicza lokomotywa ruszyła! Tak wyglądało wspólne czytanie wierszy. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.