• Dzień Ziemi 2022- szkolny projekt ekologiczny.

Moduł: Akcja korelacja!

Autor: Renata Stempel

Adresaci: uczniowie kl. IV-VI, grupy świetlicowe

Zadania:

Korelacja religii z przyrodą.

„Należy dążyć, na ile zezwalają i

umożliwiają to cele katechetyczne,

do skorelowania treści nauczania

religii z treściami przedmiotów

szkolnych”

(Dyrektorium katechetyczne Kościoła katolickiego w Polsce, nr 83)

Korelacja świetlicy i biblioteki.

Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w

duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka,

kształtuje postawę szacunku dla środowiska

przyrodniczego, w tym upowszechnia wiedzę o

zasadach zrównoważonego rozwoju, motywuje do

działań na rzecz ochrony środowiska oraz rozwija

zainteresowanie ekologią.

(PPKO 1-3)

Cele:

• Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne;
            • Zachęta do różnych aktywności, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko;
            • Rozwijanie kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku;
            • Inspirowanie do życia w zgodzie z naturą;
            • Refleksja nad przyszłością naszej Planety.

Efekty:

Sketchnotki ekologiczne- kl. IV

Sketchnoting (ang. sketch – szkic, noting – notowanie) to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych – dowolnych znaków graficznych. Sketchnoting idealnie wkomponowuje się w obszar myślenia wizualnego. Sketchnoting bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazem. Wykorzystanie obrazu podczas notowania nie tylko często upraszcza proces zapisu, ale też usprawnia zapamiętywanie i przypominanie sobie zanotowanych w ten sposób treści.

Recykling poetycki- kl. V-VI

Poezja z cienia. Blackout poetry to w najprostszym tłumaczeniu zabawa w zakreślanie słów na zadrukowanej stronie starej książki lub artykułu, dzięki czemu powstaje nowy tekst. Uczeń wyraża w pracach plastycznych uczucia i emocje wobec rzeczywistości, rysuje, maluje, ilustruje zjawiska i wydarzenia realne i wyobrażone (także w korelacji z innymi przedmiotami); wykonuje przekształcenia na tekście cudzym, w tym skraca, streszcza, rozbudowuje i parafrazuje.

Chmury wyrazowe- grupy świetlicowe

Chmury wyrazowe to ciekawa i zabawna  forma zajęć. To dużo więcej niż lista słów, czy też graficzne ich uporządkowanie. Niosą wiele informacji, wyzwalają kreatywność, pobudzają wyobraźnię, inspirują oraz uczą krytycznego myślenia. W zasadzie ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i kreatywność. Dzięki temu, że tworzone chmury wyrazowe mogą przyjmować różne kształty, połączenie ich z konkretną treścią wyrazów może prowadzić do bardzo ciekawych rezultatów. Powstałe grafiki można wykorzystać do utrwalania wielu szkolnych wiadomości i umiejętności. Mogą one przyjąć formę notatki czy plakatu, który można zawiesić w szkolnej pracowni.