• Lap book lekturowy- czytam, rysuję, tworzę, zapamiętuję - innowacja z j. polskiego

1. Rodzaj innowacji:

- Programowa poprzez czytanie, analizę i interpretację lektur ujętych w podstawie programowej dla klasy 5.

- Metodyczna poprzez wykorzystanie szerokiego spektrum metod aktywizujących jako elementów rocznego projektu szkolnego.

1. Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zawadzie, zajęcia języka polskiego,

2. Czas trwania: wrzesień 2022 – maj 2023,

3. Uczestnicy: uczniowie klasy 5 i 6.

4. Osoba prowadząca: Arleta Psiuk, nauczyciel j. polskiego,

5. Uzasadnienie potrzeby innowacji:

Metoda ta ma dwie podstawowe zalety: pobudza kreatywność i ułatwia zapamiętywanie. Wykorzystanie tej metody jest niezwykle trafne, gdyż mózg człowieka lepiej reaguje na obraz niż treść. Nowatorskie spojrzenie na edukację to sposób uczenia się rozumiany jako działanie ucznia. Wprowadzenie podczas omawiania lektur graficznego sposobu zawartych w nich treści sprawi, że uczeń będzie chętnie uczestniczył w zajęciach i aktywnie brał w nich udział. Przyniesie to zmianę w sposobie postrzegania siebie jako ucznia, który z odtwórcy stanie się kreatywnym, samodzielnym i pełnym zapału twórcą swojego procesu kształcenia.

1. Cele innowacji pedagogicznej:

Środkiem do osiągnięcia założonych celów ma być Lap book lekturowy”, który stanie się swoistym podręcznikiem 3D tworzonym przez ucznia. Jego szata graficzna, różnorodność form zapisu i obudowa techniczna uczynią naukę łatwiejszą i przyjemniejszą.
          „Lap book lekturowy” ma być przede wszystkim samodzielnie stworzoną pomocą dydaktyczną dla uczniów w powtórzeniu wiadomości. Będzie to zbiór informacji o lekturach (bohaterach, problematyce, motywach, epokach) zebrany w jednym miejscu, przygotowany samodzielnie w dowolnej, często ciekawej graficznie formie.

1. Cele wprowadzenia innowacji:

• motywowanie do nauki,

• nauczenie uczenia się,

• wykształcenie w uczniu przekonania o celowości podejmowanych działań i celu, jakim jest nauka sama w sobie,

• wprowadzenie poczucia odpowiedzialności za własne uczenie się,

• rozwijanie kreatywności ucznia,

• aktywizowanie uczniów do podejmowania samodzielnych decyzji oraz działań,

• zdobycie umiejętności redagowania notatek,

• dbanie o estetykę zapisu,

• zainteresowanie uczniów przedmiotem,

• utrwalenie wiadomości o lekturach szkolnych ujętych w podstawie programowej szkoły podstawowej.

1. Działania stałe:

W  każdym „Lap book lekturowym”  powinny znaleźć się stałe elementy, które udostępnia nauczyciel lub zostały samodzielnie wykonane przez ucznia. Notatka ma przybierać różne formy w zależności od preferencji poznawczych. Wszystkie informacje wymagają przetworzenia na język uczniowski.

10. Sposoby ewaluacji:

- „Lap booki lekturowe” uczniów,