• Dzień Papieski
        • Dzień Papieski

          30.10.2023

          15 października w Polsce i w środowiskach polonijnych obchodzony był po raz 23 Dzień Papieski, któremu towarzyszyło hasło „Cywilizacja życia”. Natomiast 16 października przypadła 45 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego nawiązuje do Encykliki Papieża z 1995 roku „ Evangelium vitae”. Istotą tegorocznych obchodów jest myśl, że „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego. To jest najistotniejsza myśl. Jan Paweł II uczył, że wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka”.

          24 października br. nasza społeczność szkolna, dzięki apelowi przygotowanemu przez uczniów kl. VII, miała możliwość uczestniczenia w 104 pielgrzymkach, które Jan Paweł II odbył po prawie wszystkich kontynentach. Papież podczas swoich wyjazdów głosił  ogromną wartość życia ludzkiego i zaprosił do stworzenia cywilizacji życia, i cywilizacji miłości. Było to przesłanie pontyfikatu Karola Wojtyły na kolejne tysiąclecia. " W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy" .

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

           

           

      • Światowy Dzień Origami
        • Światowy Dzień Origami

          26.10.2023

          24 października przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Origami. Składanie papieru można traktować jako rozrywkę, jak również formę kreatywnej nauki. Poprzez sztukę składania papieru uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną, sprawności manualne, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.  Origami to wszechstronny rozwój. Z tą sztuką zmierzyli się uczniowie klasy II wykonując formy  płaskie oraz  uczniowie klasy III  tworząc formy przestrzenne. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości i pozwoliły uwierzyć we własne siły.

      • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
        • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          26.10.2023

          W związku z obchodzonym 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w klasach IV – VIII odbyły się zajęcia ze szkolnymi specjalistami dotyczące tego tematu. W oparciu o definicję Światowej Organizacji Zdrowia rozmawialiśmy o tym czym jest zdrowie psychiczne, z jakich elementów się składa oraz dlaczego jest dla nas tak istotne. Podjęty został również temat stereotypów związanych z problemami psychicznymi. Ważną częścią zajęć była wspólna dyskusja o tym co wspiera, a co niszczy naszą kondycję psychiczną, jak dbać o nasze dobre samopoczucie. 

          Uczniowie stworzyli również wspólnie gazetkę promującą zdrowie psychiczne.

      • Kreatywne modele
        • Kreatywne modele

          26.10.2023

          Uczniowie klasy VII i VIII wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością podczas wykonania przestrzennych  modeli skóry i  nici DNA.  Prace wykonane zostały z różnych materiałów zarówno recyklingowych jak i dostępnych w domu np. gąbka, pumeks, kawałki przewodów elektrycznych. Wykorzystano również smakołyki tj. żelki i rodzynki.  Wykonane modele odzwierciedlały rzeczywisty wygląd  skóry oraz nici DNA.

      • Dzień Edukacji Narodowej
        • Dzień Edukacji Narodowej

          19.10.2023

          13 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Część artystyczna rozpoczęła się od odczytu Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, która  przypomniała wszystkim zebranym powód powołania oraz historię i osiągnięcia Komisji Edukacji Narodowej. Następnie uczniowie przedstawili „Koszmarny Dzień Edukacji Narodowej”, w którym opowiedzieli swoje straszne sny z ubiegłej nocy, w których byli pracownikami szkoły. Poznali wątpliwe uroki pracy dyrektora, nauczyciela, sekretarza, woźnej czy konserwatora. Uczniowie docenili trud wszystkich pracowników szkoły oraz spisali projekt mający wpłynąć na poprawę zachowania uczniów w przyszłości. Na zakończenie Samorząd Uczniowski wręczył pracownikom szkoły drobne upominki z podziękowaniami i życzeniami. 

          Montaż słowno - muzyczny przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Grażyną Firek. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod opieką Pana Cezarego Gomułki. Dekorację wykonał zespół pod kierunkiem Pana Tomasz Mocha.

          Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Szykuła, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Pani Dyrektor złożyła życzenia wielu sił i wytrwałości uczniom, ich rodzicom i pracownikom szkoły. Poinformowała także o przyznanej Nagrodzie Wójta Gminy Zamość i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Jako ostatni głos zabrali Przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Agata Garbaty i Pan Marek Kłoda, którzy podziękowali nauczycielom za trud pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej.

           

           

           

           

      • Akcja Czytelnicza z okazji Dnia Głośnego Czytania
        • Akcja Czytelnicza z okazji Dnia Głośnego Czytania

          10.10.2023

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września w rocznicę urodzin poetki i twórczyni literatury dziecięcej- Janiny Porazińskiej. Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcanie dzieci do obcowania z książkami. Nasi uczniowie z oddziałów I-III wzięli udział we wspólnej sesji czytelniczej książki Barbary Sudoł „Kogutek Ziutek w Pieninach”, rozmawiali o korzyściach płynących z czytania oraz słuchali czytanych tekstów literackich przez starszych kolegów z kl. VII. W ramach akcji „ Starsi czytają młodszym” Lilia, Zuzanna i Szymon wraz z opiekunem biblioteki odwiedzili także oddział 6-latków. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby Dzień Głośnego Czytania, nie był tylko jednym dniem, ale codziennością w życiu młodego czytelnika.

           

      • "Szlakiem ginących zawodów"
        • "Szlakiem ginących zawodów"

          09.10.2023

          W dniu 4 października 2023 r. uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę „Szlakiem ginących zawodów” do Bęczyna, Wojciechowa i Lublina. W Bęczynie koło Urzędowa  odwiedzili garncarza pana Cezarego Gajewskiego, który opowiedział o zawodzie i zaprezentował wyroby garncarskie używane dawniej i dziś. Uczestniczyli w pokazie garncarstwa i popróbowali swoich zdolności w lepieniu na kole garncarskim. Podczas wizyty w Wojciechowie zobaczyli w pełni wyposażoną starą kuźnie z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie oraz  wszystkie narzędzia, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Wysłuchali również opowieści o pracy kowala i legendy o podkowie. Popróbowali własnych sił podczas kucia żelaza. Uczennica Emilka wykonała wraz z kowalem podkowę, którą otrzymała na pamiątkę.  W Muzeum Wsi Lubelskiej, z przewodnikiem zwiedzili stary wiatrak i olejarnię. Poznali pracę młynarza, sposób tłoczenia oleju oraz tajniki wyrobu tkanin lnianych. Była to piękna lekcja kultury, tradycji i historii.

      • Dzień Chłopaka
        • Dzień Chłopaka

          04.10.2023

          Z okazji Dnia Chłopaka 28 września dziewczynki, na czele z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego złożyły najserdeczniejsze życzenia  oraz obdarowały drobnymi upominkami swoich kolegów. W godzinach popołudniowych  odbyła się uroczysta, kolorowa dyskoteka. Zorganizowano zabawę tematyczną, w której motywem przewodnim był kolor czarny oraz elementy fluo. Następnie w formie integracji klas odbyły się gry i zabawy. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej i sympatycznej atmosferze, wszyscy super się bawili.